آلکیل بنزن خطی LAB

Linear alkylbenzene LAB

کاربرد های LAB

کاربرد اصلی آلكيل بنزن خطي جهت تولید الکیل بنزن سولفونه LAS است که در مواد شوینده کاربرد دارد. آلكيل بنزن خطي فراوانترين و گسترده ترين حد واسط آلي در توليد شوينده هاي خانگي مي‌باشد بيش از نيمي از توليد حدواسطه هاي آلي در بخش مواد فعال سطحي را آلكيل بنزن خطي تشكيل مي‌دهد. همانند حد واسط‌هاي تجاري ديگر الكيل بنزن خطي يك جزء منفرد نيست و مخلوطي از اجزا را تشكيل مي‌دهد اين مخلوط حاوي ايزومرهايي كه با توزيع كربني متفاوت مي‌باشد. همچنين داراي محصولات جانبي و الكيل تترالين‌ها است كه كميت و كيفيت محصول را تحت تاثير قرار مي‌دهد. کاربرد های کلی عبارتند از:

 • تمامی پودرهای شوینده البسه اعم از دستی و ماشینی( کاربرد خانگی و صنعتي)
 • قرص‌های شوینده ماشین لباسشویی
 • مایعات لباسشویی
 • مایعات ظرفشویی
 • پاک کننده های سطوح سخت و چند منظوره
 • پاک کننده‌های صنعتی و سازمانی(موسسه ای)
 • به علت ایجاد سوزش بر روی پوست، استفاده از این ماده در محصولات مراقبت از بدن و مو ممنوع بوده و فقط در محصولات مراقبت از پارچه،خانه و ظروف استفاده می‌شود.
 • به علت حساسیت این ماده به یون‌های سختی آب، وجود سازنده ها برای افزایش کارایی لازم است .
 • به علت ایجاد پودرهای با ریزش مناسب و پایداری زیاد ، عمده ترین مصرف آن در تهیه پودرهای شوینده است.

ملاحظات زیست محیطی، ایمنی

 1. تماس با چشم : در صورت ورود به چشم موجب سوزش شدید آن می شود و باید از عینک های محافظ استفاده شود.
 2. تماس با پوست : در صورت تماس مکرر با پوست ممکن است سبب تحریک و سوزش شدید پوست شود لذا به استفاده از دستکش های مخصوص مواد شیمیایی ضروری است.
 3. بلعیدن و خوردن : موجب از دست رفتن هوش و حواس و تجمع یافتن در ریه و آسیب رسیدن به کبد و کلیه ها می گردد.
 4. تنفس: در دمای معمولی بصورت مایع و استنشاق بوی آن ضرر چندانی ندارد اما تنفس بخارات غلیظ موجب آسیب رسیدن به ریه ها می شود.

LAB در صورت قرار گرفتن در برابر حرارت و یا جرقه خطر آتش گیری دارد، از این رو برای خاموش کردن آتش باید از کپسول های گاز دی اکسید کربن و کف آتش نشانی استفاده شود. این ماده اکثرا توسط مخازن ایزو و بشکه حمل و نقل می شود، لذا ضایعات بسته بندی ندارد. همچنین این ماده باید در دمای معمولی 35-20 درجه سانتیگراد نگهداری شود.

در بخش مقالات به معرفی دسته ای از محصولات شیمیایی پرداخته شده است. شایان ذکر است محصولات نام برده شده شامل مطالعات امکانسنجی می باشد. در گزارشات امکانسجی به وضعیت بازار، فرایندهای تولید و اطلاعات سرمایه‌گذاری مورد نیاز پرداخته شده که تمامی این اطلاعات قابل ارائه به مشتریان می باشد.
این مقالات توسط شرکت آلما شیمی پاسارگاد برای شما تهیه شده است.