معرفی زایلین

Xylene introduction

معرفی زایلین :

زايلن با فرمول C6H4 (CH3) 2 مايعي بي­رنگ، فرار، قابل اشتعال و خوش بو است كه به دي متيل بنزن نيز معروف است كه بسته به محل قرارگرفتن گروه هاي متيل روي حلقه بنزن، به نام هاي متازايلن، پارازايلن و اورتوزايلن شناخته مي­شوند.

زايلن يكي از 30 تركيب شيميايي است كه بصورت انبوه توليد ميشود و در صنايع توليد لاستيك، رنگ، چسب، جلادهنده، روان كننده و جوهر، آبكاري، چرم و كاغذ، مواد شوينده و پاك كننده و انواع سوخت­ها از تركيبات زايلن استفاده شده و به عنوان مكمل همراه بنزن به بنزين اضافه مي­شود. ايزومرهاي زايلن به عنوان حلال­هاي صنعتي و در واكنش­هاي سنتزي به عنوان واسطه استفاده مي­شوند منابع متحرك، انواع سوخت و جايگاه­هاي عرضه سوخت، آتش سوزي در جنگل­ها و نشت نفت به اقيانوسها از عوامل انتشار زايلن مي­باشند. زایلن تجاری یا آزمایشگاهی شامل حدود 40-50 درصد m -زایلین ، و بیش از 20 درصد o -زایلن ، p -زایلن و اتیل بنزن است. خواص فیزیکی و شیمیایی ایزومرهای مختلف با هم متفاوت است. در جدول زیر قطبیت و اسیدیته در ایزومرهای مختلف زایلن و هم چنین تولوئن باهم مقایسه شده اند.

کاربرد های زایلین:

زایلن یکی از حلال های مهمی است که اجزای اصلی نفت خام می­باشد. زایلن در صنعت تولید چسب برای کاهش ویسکوزیته و تولید این پلیمر مورد نیاز است. در صنعت تولید پوشش های ضد آب و لوله های خط انتقال زایلن به میزان زیاد مورد استفاده قرار می­گیرد. شستشو ی تجهیزات حمل و نقل شامل تمیز کردن داخل کامیون ها، ریل های راه آهن، ظروف چند وجهی مخازن هواپیما، ظرف رنگ های قدیمی، همه و همه کاربردهای زایلن همانند اتیلن گلایکول و تولوئن می­باشد. زایلن ماده خام تولید اتیل بنزن نیز می­باشد.

ملاحضات زیست محیطی و ایمنی :

به علت قابلیت اشتعال، بخار آن باعث آتش سوزی می­شود. برای چشم و همین طور برای غشای مخاطی و تنفسی مضر می­باشد و تماس با این مایع سبب تورم جدی پوست و ناراحتی چشم می­شود. استنشاق آن و همچنین قورت دادن آن بصورت اتفاقی و یا جذب آن از طریق پوست بسیار زیان آور می باشد.  بيشتر نتايج از عوارض زايلن بر روي كارگران شاغل در صنايع توليد و استفاده از زايلن بدست آمده است كه اين عوارض شامل خستگي چشم، بيني، گلو و پوست ، تورم پوستي و اختلالات عصبي، كليوي و كبدي مي­باشد.

برگه اطلاعات ایمنی زایلن

نام ماده

زایلن

مشخصات ظاهري

مایع بی رنگ

خطرات

تماس با چشم

تماس چشم با فاز مایع باعث سوزش خارش می شود

تماس با پوست

در صورت تماس با زايلن سرخي و تورم پوست می شود همچنین در اثر جذب از طریق پوست می تواند باعث بروز سردرد، تهوع، کسالت شود

تنفس

در صورت تنفس باعث تأثير روي سيستم عصبي، سردرد ، خستگي ، كسالت،تهوع، نفخ، سوزش گلو اختلال در تعادل و تأخير در عكس العمل به محركهاي بصري بروز مشكل در تنفس و عملكرد ضعيف ريه ها

بلعيدن

در صورت بلع باعث آسیب به معده کلیه کبد می شود

وسايل حفاظت فردي

تهوية مطبوع هوا،  استفاده از عينك، ماسک، استفاده از لباس مناسب

كمك‌هاي اوليه

چشم

در صورت تماس، بلافاصله چشم ها را با مقدار زیادی آب  حداقل 15 دقیقه با آب سرد شسته شود. درصورت سوزش بلافاصله به پزشک مراجعه کنید

پوست

فوراً لباسهای آلوده را در آورده و موضع را با آب  سرد و صابون شستشو دهید.

تنفس

فرد مصدوم را به هوای آزاد برده و درصورت وجود سوزش، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

بلعيدن

در صورت بلع به پزشک مراجعه شود

شرايط حمل و نقل و نگهداري

دور از حرارت و هرگونه امل آتش زا نگهداری شود. از تنفس بخارات آن جدا خودداری شود از تماس با چشم و پوست خودداری شود. در جای خشک و خنک نگهداری شود.

 

در بخش مقالات به معرفی دسته ای از محصولات شیمیایی پرداخته شده است. شایان ذکر است محصولات نام برده شده شامل مطالعات امکانسنجی می باشد. در گزارشات امکانسجی به وضعیت بازار، فرایندهای تولید و اطلاعات سرمایه‌گذاری مورد نیاز پرداخته شده که تمامی این اطلاعات قابل ارائه به مشتریان می باشد.
این مقالات توسط شرکت آلما شیمی پاسارگاد برای شما تهیه شده است.